Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Kurs SEO Samodzielni / Eksploracje w Google Analytics 4

09-10-2023

Eksploracje w Google Analytics 4

Eksploracje to inaczej raporty niestandardowe – zobacz, jak podejść do ich tworzenia!

Eksploracje w Google Analytics 4 - SEO blog

Eksploracje w GA4 pozwalają zbudować dosłownie dowolny raport. Jest z nimi trochę tak, jakby ktoś obok głównego interfejsu i domyślnych opcji rozłożył Analytics na pojedyncze elementy i stwierdził, że „w sumie jak chcesz, to ułóż sobie jak Ci pasuje”.

W tym artykule kursu Google Analytics 4 opowiadamy o raportach niestandardowych, zwanych też eksploracjami. Wyjaśniamy, czym one są i pokazujemy jak podejść do tworzenia ich w praktyce.

Spis treści:

  1. Czym są raporty niestandardowe Google Analytics 4
  2. Rodzaje raportów niestandardowych GA4
  3. Jak odnaleźć się w sekcji eksplorowania
  4. Jak tworzyć raporty niestandardowe w Google Analytics 4
  5. Karty w eksploracji
  6. Udostępnianie i eksportowanie raportów
  7. Podsumowanie

Następna część kursu:

Eksploracja swobodna w GA4

Czym są raporty niestandardowe Google Analytics 4

Raporty niestandardowe GA4 są przede wszystkim możliwościami. W poprzedniej wersji Analytics mieliśmy tyle gotowych raportów, że często nie było nawetpotrzeby ich modyfikowania. Nie wspominając już nawet o budowaniu nowych samodzielnie.

Jednak, jak już pewnie wiesz, raporty standardowe w GA4 są po przeciwnej stronie skali. Często są niewystarczające i jeśli chcemy jakkolwiek dokładniej przeanalizować sytuacje to musimy odwiedzić właśnie zakładkę eksploracji.

Zapamiętaj

Zakładka Eksploracje jest trochę jak kuchnia z każdym składnikiem świata pod ręką – jeśli tylko wiemy jak, to wyczarujemy w niej wszystko.

Raporty niestandardowe Google Analytics 4 możemy budować ze wszystkich dostępnych wymiarów i metryk w GA4, dowolnie je konfigurując i ustawiając.

Później każdy taki raport możemy zapisać, udostępnić, czy nawet dodać do menu z raportami standardowymi dostosowując Google Analytics 4 pod siebie.

W kolejnych częściach naszego kursu Google Analytics 4 omawiamy wszystkie rodzaje raportów i pokazujemy w nich przykłady wykorzystania. Gdyby więc wiedza zawarta w tym artykule była dla Ciebie niewystarczająca – sprawdź kolejne lekcje!

Rodzaje raportów niestandardowych GA4

Rodzajów raportów niestandardowych GA4 (tzw. metod) mamy aż 7. To sporo, ale ma to swoje plusy, bo każdy z nich ma inną funkcję. Dzięki temu już na starcie tworzenia raportu możemy ułatwić sobie konfiguracje.

Tutaj omówię je skrótowo i zostawię linki do oficjalnej dokumentacji. W przyszłości każdy z nich dostanie też osobny artykuł, w którym pokaże również przykłady ich tworzenia.

Eksploracja swobodna

Eksploracja swobodna to najczęściej używany rodzaj raportów. Operujemy tu głównie na klasycznych tabelach i wykresach, w których możemy dowolnie zmieniać kolejność wierszy i kolumn tabeli.

Niezależnie od tego, czy będzie to raport z pozyskiwania użytkowników, jakości sesji pod kątem zaangażowania, czy też lista najlepiej sprzedających się produktów. Wszystkie te raporty stworzysz właśnie jako swobodne eksploracje.

eksploracja swobodna GA4

Zapamiętaj

Pusty raport jest formą eksploracji swobodnej. Jeśli w menu zamiast pustego raportu wybierzesz eksplorację swobodną to dostaniesz po prostu przykładowe dane.

Eksploracja ścieżki

Eksploracja ścieżki to wizualizacja kroków użytkowników (np. od wejścia na stronę do dokonania zakupu). No i ocena skuteczności każdego z etapów.

Taki raport pozwala znaleźć wąskie gardła strony (miejsca, w których tracimy użytkowników). Pozwala też porównać, jak taki proces decyzyjny przebiega u różnych grup użytkowników.

eksploracja ścieżki GA4

Eksploracja sekwencji ścieżki

Eksploracja sekwencji ścieżki pozwala z kolei poznać ścieżki użytkowników na naszej stronie. Z jakich podstron najczęściej przechodzą na jakie czy też która podstrona w ścieżce zwiększa szanse na końcową konwersję.

eksploracja sekwencji ścieżki GA4

Raporty tego typu pozwalają ustalić jakie problemy pojawiają się na drodze użytkowników na stronie.

Pokrywanie się segmentów

Pokrywanie się segmentów to metoda służy do porównywania ze sobą segmentów użytkowników (max 3). Możemy dzięki niej ustalić jakie zależności występują między danymi grupami lub wyodrębnić zupełnie nową grupę, według określonych warunków.

pokrywanie się segmentów GA4

Eksplorator zachowania użytkownika

Eksplorator zachowania użytkownika to typ raportu, w którym możemy prześledzić działania pojedynczego użytkownika.

Na przykład, jeśli uda Ci się wyodrębnić grupę użytkowników o znacznie wyższej średniej wartości zamówienia, to tutaj możesz poszukać przyczyny. Prześledzić, jak taki użytkownik porusza się po stronie i spróbować znaleźć to, co sprawia, że kupuje tak chętnie.

eksplorator zachowania użytkownika

Z drugiej strony tutaj możesz też znaleźć miejsca, w których Twoi użytkownicy napotykają na problemy na stronie.

Eksploracja kohort

Eksploracji kohort pozwala przeanalizować grupy użytkowników, które mają ze sobą określoną wspólną cechę. Może to być np. ta sama data pozyskania lub dokonanie zakupu.

eksploracja kohort GA4

Dzięki tej metodzie możesz zbadać ile czasu zajmuje użytkownikom dokonanie zakupu lub jak na liczbę powracających użytkowników zadziałała nowa promocja.

Cykl życia użytkownika

Cykl życia użytkownika to opcja bardzo podobna do eksploracji swobodnej. Różnica polega na tym, że w tym miejscu możemy skupić się na parametrach związanych z wartościami od początku śledzenia użytkownika.

Dzięki dodatkowej zakładce z danymi dotyczącymi cyklu życia użytkownika możemy tutaj też analizować prawdopodobieństwo kolejnych zakupów.

cykl życia użytkownika GA4

Raport pusty

W zakładce Eksploracja w GA4 możemy stworzyć też raport „Pusty”. Jest on eksploracją swobodną, tylko że bez dodanych automatycznie wymiarów i danych. Wszystko możemy zbudować tutaj zupełnie od zera.

pusta eksploracja GA4

Tworząc raporty niestandardowe Google Analytics 4, najczęściej używam właśnie tej opcji.

Jak odnaleźć się w sekcji eksplorowania

Eksploracja w GA4 to zakładka, którą znajdziesz w menu po lewej stronie. Po wejściu do niej zobaczysz wszystkie stworzone wcześniej raporty niestandardowe GA4. Możesz tu sprawdzić wyniki, ale też modyfikować raporty, kopiować czy udostępniać innym.

W tym miejscu wybieramy też, czy chcemy zacząć od pustej eksploracji, czy skorzystać z wcześniej przygotowanych szablonów, które dają nam różne możliwości.

Niżej pokażę Ci jak tworzyć takie raporty. Chciałbym tylko zwrócić uwagę na jeden fakt:

Zapamiętaj

Podstawy tworzenia raportów niestandardowych Google Analytics 4 są zawsze takie same. Zmienia się tak naprawdę tylko forma podania danych.

Jak tworzyć raporty niestandardowe w Google Analytics 4

Podstawą tworzenia raportów niestandardowych w GA4 jest znajomość wymiarów i danych, bo to na ich podstawie będziemy tworzyć wszystkie eksploracje.

Zacznijmy od tego jak zbudowane jest narzędzie eksploracja.

Ustawienia są tutaj podzielone na dwie karty:

  1. Zmienne – odpowiadające za to, CO chcemy widzieć.
  2. Ustawienia karty – odpowiadające za to JAK chcemy to widzieć.

ustawienia karty eksploracji GA4

I to właśnie w tym kontekście „CO widzieć i JAK widzieć” musisz je rozróżniać.

Zmienne zawierają nazwę eksploracji, zakres dat i sekcje najważniejsze: segmenty, wymiary i dane, które determinują co zobaczymy w raporcie. Wiem, że na pewno już to wiesz, ale krótko przypomnijmy:

  • Wymiary – opisują cechy danych w formie tekstowej, np. źródło/medium, kategoria urządzenia czy ścieżka strony,
  • Dane – opisują wszystko, co możemy pokazać za pomocą liczby czy procenta, np. liczba zdarzeń, całkowita liczba użytkowników czy współczynnik zaangażowania.

Żeby stworzyć jakiś raport (który coś nam pokaże), musimy mieć w nim co najmniej jeden wymiar i jedną daną. Tych zmiennych możemy dodać jednak dowolną ilość – bo samo dodanie ich nie znaczy jeszcze, że pojawią się one w raporcie. To skonfigurujemy za chwilę.

Dodawanie wymiarów i danych jest proste i możemy zrobić to na dwa sposoby. Pokaże Ci to na przykładzie dodania wymiaru „sesja - źródło/medium”.

Zaczynamy od kliknięcia znaku plusa „+”. Przed nami pojawia się nowe okno ze wszystkimi dostępnymi wymiarami, które teraz możemy wybrać:

  • Wpisując w wyszukiwarkę, o co nam chodzi…
  • wyszukiwarka GA4

  • albo po prostu szukając wymiaru w odpowiedniej grupie:
  • wybieranie wymiaru GA4

W tym przypadku musimy rozwinąć musimy rozwinąć zakładkę „czas” i odnaleźć w niej np. „miesiąc”.

Zapamiętaj

Żeby lepiej zrozumieć ten podział, warto przejrzeć sobie wszystkie grupy i to, co możemy wykorzystać.

Z doświadczenia wiem jednak, że jak już pamiętasz czego chcesz użyć (po stworzeniu kilku takich samych lub podobnych raportów), to dużo szybciej jest korzystać z wyszukiwarki.

Idźmy dalej. Po zaznaczeniu jednego lub więcej elementów klikamy w prawym górnym rogu „importuj”. I wymiary mamy dodane.

Podobnie trzeba zrobić teraz z sekcją dane (kliknąć „+”, wyszukać lub znaleźć dane i kliknąć „importuj”).

Tworzenie raportu niestandardowego GA4 krok po kroku

Przejdźmy sobie jeszcze krok po kroku przez tworzenie takiego raportu niestandardowego w GA4. Spróbujmy stworzyć raport dotyczący pozyskania ruchu. Pokaże on nam jakie źródła generują ruch na naszej stronie.

Nagrałem wideo, w którym pokazuje każdy z kroków, ale wszystkie czynności opisuję też klasycznie, tekstowo.

A pokazane na nim czynności wyglądają po kolei tak:

Jako wymiary dodaję:

  • sesja - źródło/medium.

W danych wybieram:

  • całkowita liczba użytkowników,
  • sesje,
  • konwersje.

Następnie przechodzę do zakładki „Ustawienia karty”.

Zmienne, które przed chwilą wybrałem, muszę teraz poukładać. Tak, żeby stworzyły konkretny raport.

Do dyspozycji mam kilka opcji, ale teraz skupię się na tych podstawowych, czyli na „Wiersze” i „Wartości”.

W sekcji „Wiersze”, za pomocą przeciągnięcia kafelka z lewej strony lub kliknięcia pustego kafelka i wybrania z listy, wybieram „Sesja - źródło/medium”.

W sekcji „Wartości” umieszczam z kolei pozostałe dane, czyli liczbę użytkowników, sesje oraz konwersje.

raport eksploracji GA4

No i już. W ten sposób stworzyliśmy pierwszy bardzo prosty, a zarazem bardzo potrzebny raport, dotyczący pozyskiwania użytkowników.

Zakładka ta ma oczywiście o wiele więcej możliwości, ale o nich opowiemy sobie przy omawianiu konkretnych rodzajów eksploracji, przy okazji tworząc przykładowe, praktyczne raporty.

Karty w eksploracji

Karty w eksploracji są trochę jak karty w przeglądarce internetowej. Mogę ich użyć na przykład wtedy, gdy potrzebuję stworzyć kilka raportów z tymi samymi wymiarami i danymi, ale zależy mi, żeby mieć je w jednym miejscu.

karty eksploracji GA4

W takiej sytuacji dodaję odpowiednie zmienne w eksploracji, a o ich ułożeniu i wyglądzie decyduje w zależności od tego, którą kartę chcę przeglądać. Każda karta stanowi tu w pewnym sensie osobny raport – wszystkie dzielą tylko ze sobą zakładkę „Zmienne”.

Zapamiętaj

Pamiętaj, że w sekcji zmiennych możesz dodać więcej wymiarów i danych, niż jest to ci potrzebne w jednej karcie.

Mówiąc inaczej: nie każdej zmiennej musisz użyć we wszystkich kartach. Dzięki temu raporty w kartach eksploracji mogą się od siebie znacznie różnić.

Udostępnianie i eksportowanie raportów

Domyślnie tylko ty widzisz utworzone przez siebie raporty w GA4 – nie widzą ich inne osoby pracujące w tej samej usłudze. Wszystkie raporty niestandardowe GA4, które stworzysz, możesz jednak udostępnić innym użytkownikom.

Zapamiętaj

Raport niestandardowy udostępnia się w formie do odczytu – nikt oprócz Ciebie nie będzie mógł go modyfikować.

Aby to zrobić, kliknij ikonę ludzika w prawym górnym rogu i potwierdź swoją decyzję. Teraz, każdy, kto ma dostęp do usługi będzie w stanie zajrzeć do tego raportu.

Dane ze swojego raportu możesz też wyeksportować. Czy to w formie arkusza, pliku CSV czy PDF. Przycisk eksportowania znajdziesz obok ikony ludzika.

Podsumowując

Eksploracje są jednym z najważniejszych miejsc w całym Google Analytics 4. W końcu dają nam możliwość zbudowania praktycznie każdego raportu.

Odpowiednia znajomość tej sekcji jest podstawą do sprawnego operowania GA4 i nie da się tego ominąć. To dlatego w kolejnych częściach kursu poświęcę jej aż 6 artykułów (po jednym na każdą z eksploracji).

Z tego artykułu dowiedziałeś się:

  • Czym są eksploracje w Google Analytics 4
  • Jakie raporty niestandardowe GA4 (ich rodzaje) można stworzyć
  • Jak tworzyć raporty niestandardowe Google Analytics 4

Artykuł się spodobał? Pamiętaj, żeby:

Obserwować nasz profil na FB

SEO, marketing, ecommerce, przedsiębiorczość. Bądź na bieżąco śledząc nas na FB.

Zobacz profil
Dopisać się do newslettera

Tylko najważniejsze informacje. Zero spamu. Samo "mięso".

Dołącz
Dołączyć do naszej grupy na FB

Zadawaj pytania, dyskutuj, ucz się.

Zobacz grupę

Przeczytaj również:

Kurs SEO Samodzielni
Eksploracja kohort w GA4 - SEO Samodzielni
Kurs SEO Samodzielni
Pokrywanie się segmentów w GA4 - SEO Samodzielni
Kurs SEO Samodzielni
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4 - SEO Samodzielni

SEO na luzie

Historia Twojego sukcesu może zacząć się dziś. Odbierz darmową analizę Twojej strony.

Bezpłatna oferta
  • Odezwiemy się w 24h
  • Otrzymasz analizę strony i porównanie z konkurencją
  • Przygotujemy strategię SEO dla Twojego biznesu
  • Pokażemy Ci na przykładach, jak wygląda współpraca i raporty miesięczne
  • Otrzymasz ofertę w formie video, współpraca od 1999 zł/mc

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Eksploracja kohort w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 01-04-2024
Eksploracja kohort w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Pokrywanie się segmentów w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 26-02-2024
Pokrywanie się segmentów w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 29-01-2024
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4 - SEO blog